Cechy charakterystyczne foki szarej
Foka szara to średniej wielkości zwierzę, które powszechnie występuje po obu stronach północnego Oceanu Atlantyckiego. Jest to najbardziej znana i najpopularniejsza foka na świecie, o średniej wielkości, choć samce są znacznie większe od samic. Ponadto ich pigmentacja ma pewne plamy, które z wiekiem bledną, a także mają duże nozdrza.
Cechy charakterystyczne foki szarej
- Rozmiar: 185 cmWaga: do 130 kg
- Żywotność: 20-35 lat
Gdzie żyją foki szare?
Foki szare znajduje się zwykle w skalistych miejscach, gdzie drapieżniki nie mogą się do nich dostać, żyją w rodzinach i dbają o to, by mieć w pobliżu pożywienie. Na świecie żyje od 400 000 do 500 000 fok szarych i są one zagrożone przez kłusownictwo, choć obecnie polowanie na nie jest nielegalne.
Foki szare są szeroko rozpowszechnione wzdłuż wybrzeży zarówno cieplejszych, jak i zimniejszych mórz półkuli północnej. Znajdą się one w strefach przybrzeżnych Oceanu Spokojnego i Oceanu Atlantyckiego, a także w Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim. Czy zaskoczyło Cię występowanie fok nad Bałtykiem? Te 9 faktów o polskich plażach, z pewnością także Cię zaskoczy.
Co jedzą foki szare?
Dieta fok szarych opiera się głównie na dużej ilości różnych ryb i bezkręgowców. W szczególności foki szare żywią się głównie takimi zwierzętami jak dorsz, śledź, okoń morski i sardele. Foki mogą spędzić ponad dziesięć minut na nurkowaniu i mogą zanurkować na głębokość prawie 500 metrów. Chociaż foki mają zwyczaj spędzania długiego czasu na odpoczynku w określonym miejscu, są w stanie spędzić kilka dni pływając w morzu, a nawet pokonać ponad pięćdziesiąt kilometrów, aby znaleźć obszar, w którym jest wystarczająco dużo pożywienia.
Zagrożenia dla foki szarej
Jeśli chodzi o zagrożenia dla foki szarej, to pierwszym z nich są choroby zakaźne, które w 2000 roku spowodowały zapalenie płuc, zapalenie mózgu i zapalenie trzustki, co stało się epidemią, która zabiła dużą liczbę fok w Europie. W San Francisco ponadto niektóre foki szare są czerwonawe i uważa się, że jest to spowodowane nagromadzeniem selenu lub żelaza w oceanie, choć może to być również spowodowane zmianami w mieszkach włosowych fok.
Ponadto, chociaż foka szara, podobnie jak inne, jest zagrożona kłusownictwem, liczba fok szarych wydaje się obecnie rosnąć dzięki programom uświadamiającym i środkom mającym na celu zapewnienie im bezpieczeństwa poprzez zwalczanie nielegalnych polowań. Mimo to nadal jest uznawana za gatunek zagrożony i wiele pozostaje do zrobienia w kwestii zwalczania kłusownictwa.