Czy sucha karma jest dobra dla psa?
Obecnie najchętniej wybieranym produktem żywieniowym wybieranym przez właścicieli dla ich psów jest arma sucha. Narosło wokół niej wiele mitów, ale trzeba mieć na uwadze to, że nie bez przyczyny zyskała sobie wiele negatywnych opinii, szczególnie w środowisku weterynarzy. Przyjrzyjmy się najczęściej poruszanym kwestiom i zastanówmy, czy sucha karma dla psa jest dobrym wyborem żywieniowym?
Dlaczego właściciele kupują suchą karmę dla psa?
Na wybór suchej karmy dla psa najczęściej mają wpływ dwa główne czynniki – cena i wygoda. W supermarketach niejednokrotnie możemy natrafić na duże opakowania psich „sucharków” za naprawdę niską cenę. Niejednokrotnie jest to zaledwie kilka złotych za kilogramową lub dwukilogramową paczkę karmy. W porównaniu do puszek i saszetek lub kosztów karmienia psa surowym lub gotowanym mięsem, sucha karma wychodzi relatywne dużo taniej.
W kwestii wygody trzeba zwrócić uwagę na to, że sucha karma dla psa może leżeć w misce przez stosunkowo długi czas, nie psuje się bowiem w kontakcie z powietrzem tak jak karmy mokre. Dodatkowo nie zajmuje miejsca w lodówce, ma długi termin przydatności do spożycia i nie psuje się szybko po otwarciu opakowania.
Czy sucha karma jest zdrowa dla psa?
Trudno udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od składu produktu. Niestety gdy przeanalizujemy listę składników produktów sprzedawanych przez różne marki (nawet te wyjątkowo drogie), zauważymy, że większą część produktu zajmują typowe wypełniacze, które nie są wartościowym źródłem pokarmu dla psa. Wśród nich najczęściej stosowane to między innymi białka roślinne (soja, pszenica, kukurydza), sztucznie pozyskiwane tłuszcze roślinne i emulgatory. Samego mięsa, które powinno stanowić podstawę diety psa, niejednokrotnie jest w suchej karmie ledwo kilkanaście procent. Zauważmy więc, że skład suchej karmy dla psa bardzo często nie odpowiada jego potrzebom żywieniowym, co w dłuższej perspektywie może powodować problemy zdrowotne.
Jak nie zaszkodzić psu złym sposobem karmienia?
Przede wszystkim powinniśmy potraktować suchą karmę jako pewnego rodzaju uzupełnienie lub urozmaicenie diety, a nie jako jej podstawę. Wybierajmy produkty o dobrym składzie, z dominującą zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Stosujmy suchą karmę z umiarem – albo jako sporadyczny posiłek, gdy nie mamy możliwości zapewnić psu jedzenia w bardziej naturalnej postaci (chociażby niespodziewany wyjazd) lub jako dostępną przegryzkę pomiędzy stałymi, dużymi posiłkami.
Czy karmienie psa suchą karmą może mu zaszkodzić?
Tak, ale właściwie tylko w przypadku długotrwałego stosowania suchej karmy o niskiej jakości jako podstawy diety psa. W takim przypadku zwierzak może stracić energię, cierpieć na niedobór witamin i minerałów, co przekłada się na różne dolegliwości zdrowotne i ma wpływ na cały organizm zwierzęcia. Sucha karma ma też małą zawartość płynów, więc trzeba pamiętać o zapewnieniu psu stałego dostępu do miski ze świeżą, czystą wodą, aby braki te mogły zostać uzupełnione.
To jak w końcu jest z tą suchą karmą dla psa?
Podsumowując, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Traktować ją jako element diety. Wybierać produkty dobrej jakości o przewadze składników pochodzenia zwierzęcego. Zapewniać psu dostęp do wody. W razie potrzeby dietę modyfikować i pamiętać o konsultacjach z weterynarzem w przypadku gdyby stan naszego zwierzęcia wskazywał na obecność jakiś chorób lub zauważylibyśmy niczym nieuzasadniony spadek aktywności naszego podopiecznego względem tego, jak zachowuje się na co dzień.
Jeśli psu smakuje to czemu nie? Ja daje nie zmianę raz mokrą, raz suchą i czasami domowe produkty spożywcze.